לוגו הכשרות ייעודיות

אות הגיוון 2016 – האות מוענק זו השנה השלישית. אנו מגישים לכם כאן כלים ומודלים מתוך העשייה הממוקדת והמקצועית של עשרות המועמדויות לאות, להמשך למידה ויישום עבור חברות נוספות המצויות בעשייה לגיוון.

מספר חברות הציגו פרוייקטים במסגרתם ניתנת למועמדים מאוכלוסיית היעד הכשרה שתאפשר להם להיקלט בתעסוקה באותה חברה. מדובר בהכשרת מועמדים בעלי נתונים מתאימים לביצוע משימות התפקיד אך לא עברו את ההכשרה הנדרשת וללא ניסיון במשימות. היתרון המרכזי בהכשרה ייעודית על ידי החברה היא התאמה מירבית וספציפית למשימות הנדרשות.

נייס – החברה מציגה תכנית רב שלבית לקליטת יוצאי אתיופיה בתחום ההייטק. התכנית כוללת הכשרות מקצועיות, לצד קורסים רלוונטיים אחרים. התוכנית פועלת בשיתוף "מכללת טק-קריירה" וארגון "עולים ביחד".

 

אינטל ישראל – פיתוח תכנית הכשרה מוקדמת לסטודנטים חרדים וסמינרים לנשים חרדיות. כמו כן, אינטל מעודדת עובדים חרדיים להשלים את השכלתם: בשיתוף פעולה של אינטל עם האוניברסיטה הפתוחה משלימות הנדסאיות חרדיות את השכלתן לתואר במדעי המחשב בתוך או בסמוך לקמפוס אינטל ירושלים. אינטל תומכת ומעודדת את הלימודים באמצעות מלגות.

 

באבקום (זוכת האות בקטגוריית חברות קטנות/בינוניות לשנת 2014) – חברה רב-תרבותית המתמחה בהקמת מוקדי שירות, הכשרת וגיוס נשים מהחברה הערבית לעבודה בהם. מועמדים שלא התקבלו לעבודה מקבלים הזדמנות שנייה לקליטה בחברה באמצעות קורסי מכינות המועברים מתוך תפיסה  רב-תרבותית. למעלה מרבע מעובדי החברה השתלבו בה בזכות פרוייקט הכשרות זה.

 

 

חברת החשמל –  בשיתוף פעולה עם משרדים ממשלתיים, מפעילה החברה הכשרות וקורסים מקצועיים בהיקפים גדולים, כדי להכשיר כח אדם מאוכלוסיות גיוון לעבודה במגוון תפקידים בחברה. זאת, כדי להגביר את קליטת עובדים אלו בחברה מתוך תפישת החברה את תפקידה כמקדמת שינוי מתוקף היותה מעסיקה מרכזית במשק הישראלי.

 

קונדואיט – בשיתוף עם טק קריירה לשילוב צעירים אתיופים בהייטק, מקיימת קורסי הכשרה למועמדים יוצאי אתיופיה כחלק מאסטרטגיה לשילובם בשורות החברה. שילוב עובדים יוצאי אתיופיה במקצועות ליבה בחברה מסייעים, דרך משפחות העובדים וחבריהם, לבנות את אמון אנשי הקהילה ביכולת שלהם להגיע לתפקידים בחברות הייטק מובילות ובכך יוצרת החברה שינוי חברתי מתמשך ומתרחב. כמו כן, קונדואיט מציגה את  המודל ומסייעת לחברות נוספות להבין את הערך והתועלת העסקית בקליטת עובדים מגוונים.

שירותי בריאות כללית (זוכת אות הגיוון לשנת 2015) – בשיתוף עם משרדי ממשלה ועמותות פיתחה ומיישמת מודלים להכשרה והשמה של יוצאי אתיופיה לתפקידים בשורותיה: סייעות רופאי שיניים, כח עזר בבתי חולים, מפעילי מחסן ממוחשב. בנוסף להכשרות ייעודיות אלו פותחו תכנית העצמה והכנה לעולם העבודה לבנות שרות לאומי, אולפן ללימוד השפה העברית לעובדות עולות ומנטורינג של מנהלים בכללית לסטודנטים מצטיינים.

תקשוב – בחברה מתקיימים תהליכי הכשרה ייחודיים לאוכלוסיות המגוונות הנקלטות לעבודה בה: מועמדים עם מוגבלות שעברו בהצלחה את שלבי המיון השתתפו בקורס הכנה לעולם העבודה בשיתוף עם שירות התעסוקה. הקורס כלל הסבר על דרישות העבודה במוקד טלפוני, הקניית כלים ומיומנויות וגם קורס פנימי מותאם וחניכה אישית. מדריכות הקורסים הודרכו והונחו להיות קשובות יותר לצרכי התלמידים. משך ההכשרה הוארך ושעות הלימוד היומיות קוצרו והתווספו הפסקות במטרה למקסם את יכולות הריכוז. דוגמא נוספת – בהכשרה ייעודית לנשים חרדיות התווספו תכנים של הכשרה כללית על עבודה במחשב כדי לגשר על פערי ידע בתחום זה.